Журнал НВ традиційно складає рейтинг найкращих спікерів форуму YES, опитуючи учасників конференції - українських і закордонних політиків, журналістів, експертів та бізнесменів.
Цього разу вони назвали 30 прізвищ. Виходячи з оцінок та частоти згадувань, редакція визначила п’ятірку людей, чиї виступи на форумі більше інших запам’яталися аудиторії.
Ніл Фергюсон,
старший науковий співробітник Гуверівського інституту Стенфордського університету
Історик і письменник Ніл Фергюсон на форумі YES брав участь у декількох дискусіях. В одній він розмірковував про щастя — головну тему YES-2019, а в іншій сперечався із ведучим CNN Фарідом Закарією про те, чи настав кінець ліберального міжнародного порядку.
На початку дебатів із Закарією лише 40% аудиторії схилялися до висновку, що кінець все-таки настав. А 58% вірили у збереження ліберального світопорядку. Але Фергюсон своїм емоційним виступом змусив багатьох слухачів змінити свою думку.
За словами вченого, нинішній стан справ у світі — від міграції до кліматичних змін — важко назвати перемогою ліберального порядку. Після 1945 року в світі стало менше конфліктів не тому, що країни об'єдналися в міжнародні організації, як-от МВФ чи ООН, а тому, що США досягли військової переваги, якої раніше не досягала жодна країна в світі.
Але зараз і цей світопорядок не є стійким. Фергюсон заявив, що нова холодна війна вже почалася — це протистояння між США і Китаєм. І це не тільки торговий або технологічний конфлікт, а щось більше. «Не обманюймо себе, що це не так. Це європейська помилка — обманювати самих себе», — відрубав історик.
Йому повірили: Фергюсон зумів схилити на свій бік 11% аудиторії і перемогти в гарячій суперечці із Закарією.
Юваль Ной Харарі,
письменник, професор Єврейського університету в Єрусалимі
Юваль Ной Харарі свій виступ на YES присвятив новим викликам, з якими людству доведеться зіткнутися в ХХI столітті.
Щоб одразу ж не залякати аудиторію майбутніми катастрофами, Харарі почав із позитиву і перерахував три великі досягнення ХХ століття: подолання голоду, чуми і те, що в світі стало менше воєн і насильства. На цьому добрі новини для людства у Харарі закінчилися.
У ХХI столітті війни можуть повернутися, заявив він. Також може настати екологічна катастрофа, якщо країни терміново не почнуть глобальну співпрацю, щоб запобігти катастрофічним змінам клімату. А третій виклик, що очікує світ у майбутньому, — технологічні руйнування. «Технології перетворюють людей на богів», — казав Харарі. Штучний інтелект і біоінженіринг дають можливість робити такі речі, які раніше приписували тільки богам. І виникає питання: як розумно використовувати ці можливості?
Харарі спрогнозував, що в майбутньому можуть з’явитися навіть цифрові диктатури. Наприклад, деякі політичні режими можуть вдатися до безпрецедентного електронного стеження за громадянами. За допомогою технологій може бути створено систему, яка розуміє людей краще, ніж вони себе самі.
Глобальна співпраця — це те, що може врятувати світ від майбутніх викликів, упевнений всесвітньо відомий професор. Із глобальними викликами неможливо боротися зусиллями однієї держави, резюмував він.
Девід Рубенштейн,
співзасновник Carlyle Group
Американський бізнесмен і філантроп Девід Рубенштейн на YES обговорював основну тему форуму — щастя.
Мільярдер, напевно, міг би багато розповісти про секрети успіху побудови прибуткового бізнесу, але він говорив про особисте: «Найбільш нестійка річ у світі — це особисте щастя».
Багато хто, навіть дуже багаті люди, так і не можуть знайти щастя, оскільки не знають, у чому воно полягає, запевнив аудиторію бізнесмен. На його думку, щастя — це щось, що залежить від корисності для суспільства.
Мільярдер згадав: коли він уже став успішним бізнесменом, його мама ніколи не казала, що вона дуже щаслива через це. «Коли я почав віддавати частину грошей, мама мені зателефонувала і сказала: як же вона щаслива і як мною пишається, — з усмішкою додав Рубенштейн. — Це дуже важливо, коли твоя мама — єврейка».
Рубенштейн, кажучи про соціальну відповідальність і екологічну розумність бізнесу, запропонував аудиторії подумати: що про них зараз написали б у некролозі та чи були б вони задоволені, прочитавши це. Бізнесмен закликав не затягувати зі справами, які уможливлять отримати відмінний некролог.
Крім того, Рубенштейн нагадав про те, як важливо створити щасливу сім'ю, зазначивши, що це теж не завжди питання грошей: мовляв, багато багатих сімей також нещасні.
«Якщо ви припуститесь помилки у вихованні дітей — це найгірше, що може статися в житті», — сказав він.
Володимир Зеленський,
президент України
У 2018 році на форумі YES виступили всі основні кандидати у президенти України. Принаймні так вважали організатори і гості форуму: спікерами тоді були Петро Порошенко, Юлія Тимошенко, Святослав Вакарчук та Анатолій Гриценко. Ніхто з них не міг тоді припустити, що на YES-2019 у ролі президента виступить хтось інший.
На нинішньому форумі вперше за 16 років існування YES спікером став Володимир Зеленський.
«Чи щасливий я бути президентом? Не впевнений» — так він почав свою промову. «Але я дуже щасливий бути президентом саме України», — підкреслив глава держави.
Від особистого Зеленський перейшов до політичних питань. Президент закликав західні країни продовжити санкції проти Росії. «Я не втомлююся повторювати всім нашим світовим партнерам, дуже їм вдячний, але іноді [вони] думають про зняття санкцій. Ви втрачаєте гроші? Серйозно? Вибачте, ми втрачаємо людей», — заявив глава держави.
Також Зеленський говорив про те, що чекає зустрічі з президентом США Дональдом Трампом. І про те, що війну на сході потрібно припиняти дипломатичним шляхом, і вже готують наступний список для обміну полоненими.
Не забув глава держави і про Крим, пообіцявши: Україна боротиметься за його повернення, і не тільки на словах.
Крім того, президент запросив іноземний бізнес інвестувати в конкретні проекти в Україні — від нового міста-курорту в Одеській області до IT-кластеру в Харкові.
Зеленський ще раз нагадав, що пішов у президенти всього на один термін і вже зараз відчуває, що часу для проведення всіх необхідних змін дуже мало.
І все-таки молодий президент впевнено говорив про те, що йому вдасться реалізувати все задумане. «Що більше в нас не вірять, то краще у нас виходить», — підсумував він.
Олег Сенцов,
режисер
Олег Сенцов, колишній політичний в’язень, нещодавно звільнений із російської колонії, виступав на YES першим. Його спіч організатори не анонсували, тому поява режисера в залі викликала здивування і схвалення публіки.
Він сказав: коли його запросили на форум, то повідомили, що можна говорити про що завгодно. «Я, в принципі, завжди кажу про те, що думаю, намагаюся говорити про головне. І сьогодні я буду говорити про головне», — заявив Сенцов.
Режисер розповів особисту історію про банку, в якій він зберігав чай у в’язниці. На неї він наклеїв дві смужки — жовту і синю. На одній написав слово Слава, а на іншій Україні і поставив на чільне місце.
Усі п’ять років, поки режисер переміщався по різних російських тюрмах, ця банка завжди була з ним. І він завжди її ставив на чільне місце.
За словами Сенцова, це дуже дратувало тюремників. Але це була його маленька невидима боротьба — за себе, за свою гідність і свою країну.
Наприкінці виступу Сенцов віддав цю банку президенту Володимиру Зеленському, побажавши, щоб вона якомога швидше наповнилася тюремними бирками звільнених із полону українців. Першу — свою — він поклав туди сам.
Режисер, який ще кілька тижнів тому бачив хіба що стіни камери, після виступу залишився на форумі і сфотографувався з усіма учасниками YES: іноземними та українськими політиками, великими бізнесменами, експертами з різних галузей.
Але навіть на цьому спільному фото Сенцов виділявся. Можливо, тому, що останні п’ять років він вів зовсім не маленьку боротьбу.
В опитуванні взяли участь:
Мирослав Слабошпицький, кінорежисер; Стівен Пінкер, вчений, письменник, професор психології Гарвардського університету; Володимир Фесенко, політолог; Пітер Річард Гренвілл Леярд, економіст, почесний професор Лондонської школи економіки; Віталій Дубіль, засновник гуманітарного проекту Support Hospitals in Ukraine; Андреас Умланд, старший науковий співробітник Інституту євро-атлантичного співробітництва в Києві; Алті Родаль, співдиректор Ukrainian-Jewish encounter (UJE); Ольга Стефанишина, народний депутат від партії Голос; Мартін Бейлі, керівник відділу з координації та розвитку цифрової політики при Європейській комісії; Олексій Рябчин, народний депутат 8-го скликання; Андерс Аслунд, економіст, старший науковий співробітник Atlantic Council; Олексій Макєєв, політичний директор МЗС; Джеймс Брук, головний редактор Ukraine Business News; Гліб Вишлінський, директор Центру економічної стратегії; Севгіль Мусаєва, головна редакторка інтернет-видання Українська правда; Сергій Носенко, інвестбанкір з International Investment Partners; Дмитро Власов, екс-член наглядової ради Ощадбанку; Енді Гундер, президент Американської торговельної палати; Брайан Боннер, головний редактор Kyiv Post; Дмитро Кошовий, шеф-редактор напряму Економіка в Інтерфакс-Україна; Олена Трегуб, генеральний секретар НАКО; Андрій Чахоян, генеральний директор Strategic Narrative Consulting; Інна Борзило, гендиректорка Центр УА; Владислав Рашкован, заступник виконавчого директора МВФ від України; Олександр Богуцький, директор-президент телеканалу ICTV; Віктор Лях, президент Фонду Східна Європа; Максим Гардус, журналіст; Денис Казван, керівник департаменту корпоративних комунікацій lifecell.
← Повернутися до списку